UHD1V271MPD1TD
UHD1V271MPD1TD
UHD1V271MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UHD1V271MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series UHD
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 270μF
Terminal Pitch3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current875mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance41mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 875mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.25A @ 100kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:27284 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UHD1V271MPD1TD
The UHD1V271MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C