THAS502M020AA0C
THAS502M020AA0C
THAS502M020AA0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
CAP ALUM 5000UF 20% 20V T/H
SOT-23
THAS502M020AA0C Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case FlatPack
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series THAS
Size / Dimension 1.433Lx1.000W 36.40mmx25.40mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Applications General Purpose
Voltage - Rated 20V
Capacitance 5000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 120Hz
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2A @ 20kHz
Height Seated (Max) 0.366 9.30mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:344 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About THAS502M020AA0C
The THAS502M020AA0C from Cornell Dubilier Electronics (CDE) is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 5000UF 20% 20V T/H.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C