UPS1J331MHD1TO
UPS1J331MHD1TO
UPS1J331MHD1TO
Nichicon
UPS 330μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 980mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
UPS1J331MHD1TO Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingCut Tape (CT)
Series UPS
Published 2009
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 63V
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current980mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance120mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 695.8mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 980mA @ 100kHz
Dissipation Factor0.09 %
Diameter 12.5mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:5392 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPS1J331MHD1TO Product Details
UPS1J331MHD1TO Overview
During full charge, the ripple current is 980mA @ 100kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 695.8mA @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 0.866 22.00mm.Basically, it has a dissipation factor of 0.09 %.Rated DC voltage of 63V is used to operate this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -55°C~105°C.
UPS1J331MHD1TO Features
the ripple current is 980mA @ 100kHz.
the ripple current is 695.8mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.09 %
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -55°C~105°C