UHW1V182MHD
UHW1V182MHD
UHW1V182MHD
Nichicon
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UHW1V182MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UHW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1800μF
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current3.795A
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance12mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.277A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.795A @ 100kHz
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2356 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UHW1V182MHD
The UHW1V182MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C