MLP143M020EA1A
MLP143M020EA1A
MLP143M020EA1A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MLP143M020EA1A Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case FlatPack, Tabbed
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series MLP
Size / Dimension 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 14000μF
Voltage - Rated DC 20V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 56mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current5.5A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 5.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.1A @ 20kHz
Lead/Base Style Straight
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 50.8mm
Width 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:116 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MLP143M020EA1A Product Details
MLP143M020EA1A Overview
A full charge has a ripple current of 6.1A @ 20kHz volts.The ESR (Equivalent Series Resistance) of 56mOhm @ 120Hz needs to be provided to fully play its function.The ripple current is 5.5A @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 0.500 12.70mm.The capacitor operates from 20V DC voltage.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~85°C as the operating temperature.
MLP143M020EA1A Features
the ripple current is 6.1A @ 20kHz.
the ripple current is 5.5A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 20V
an operating temperature of -55°C~85°C