UVZ1C220MDD
UVZ1C220MDD
UVZ1C220MDD
Nichicon
UVZ 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
SOT-23
UVZ1C220MDD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series UVZ
Published 2009
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 16V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 10.56μA
Ripple Current54mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 108mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.2 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:21649 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UVZ1C220MDD Product Details
UVZ1C220MDD Overview
A full charge has a ripple current of 108mA @ 10kHz volts.In the lowest charge, the ripple current is 54mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.492 12.50mm (Max).With 0.2 % dissipation factor, it operates normally.A voltage of 16V DC operates this capacitor.Maintaining -55°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UVZ1C220MDD Features
the ripple current is 108mA @ 10kHz.
the ripple current is 54mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.2 %
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C