100YXG15MEFCTA6.3X11
100YXG15MEFCTA6.3X11
100YXG15MEFCTA6.3X11
Rubycon
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
100YXG15MEFCTA6.3X11 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series YXG
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
Capacitance 15μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.015mA
Ripple Current57.5mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance1.2Ohm
Ripple Current @ Low Frequency 48.3mA @ 120Hz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:98289 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 100YXG15MEFCTA6.3X11
The 100YXG15MEFCTA6.3X11 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C