UCD1C331MCL6GS
UCD1C331MCL6GS
UCD1C331MCL6GS
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
SOT-23
UCD1C331MCL6GS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Weight 1.09999g
Surface Mount Land Size 0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2009
Series UCD
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications Automotive
HTS Code8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 16V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 4141
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current300mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance180mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 300mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 600mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.323 8.20mm
Length 10.9mm
Width 10.3mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:15859 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UCD1C331MCL6GS
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C