UHV1E221MPD1TA
UHV1E221MPD1TA
UHV1E221MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UHV1E221MPD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2015
Series UHV
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 220μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.055mA
Ripple Current405mA
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Impedance59mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 405mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 810mA @ 100kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:50147 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UHV1E221MPD1TA
The UHV1E221MPD1TA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C