USR1V4R7MDD
USR1V4R7MDD
USR1V4R7MDD
Nichicon
USR 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 24mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
SOT-23
USR1V4R7MDD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 29058 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series USR
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method TAPE
Terminal Pitch 1.5mm
Lead Pitch 1.4986mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.059 1.50mm
Lead Diameter 450 μm
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 3μA
Ripple Current 24mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 24mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 36mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.12 %
Diameter 4mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
USR1V4R7MDD Product Details
USR1V4R7MDD Overview
A full charge means 36mA @ 10kHz ripple current.In the lowest charge, the ripple current is 24mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.315 8.00mm (Max).Basically, it has a dissipation factor of 0.12 %.Rated DC voltage is 35V for this capacitor.When operating at -40°C~85°C, high efficiency can be achieved.
USR1V4R7MDD Features
the ripple current is 36mA @ 10kHz.
the ripple current is 24mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -40°C~85°C