UPJ1A103MHD
UPJ1A103MHD
UPJ1A103MHD
Nichicon
UPJ 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.73A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
SOT-23
UPJ1A103MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UPJ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 10000μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 3mA
Ripple Current2.73A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.37
Impedance21mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 2.73A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.04A @ 10kHz
Dissipation Factor0.19 %
Diameter 18mm
Height 40mm
Height Seated (Max) 1.634 41.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3243 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPJ1A103MHD Product Details
UPJ1A103MHD Overview
At full charge, the ripple current is 3.04A @ 10kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 2.73A @ 120Hz at the lowest charge.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 1.634 41.50mm.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.19 % (0.19 %).The capacitor operates at a voltage of 10V - Rated DC.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
UPJ1A103MHD Features
the ripple current is 3.04A @ 10kHz.
the ripple current is 2.73A @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.19 %
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -55°C~105°C