UPM2V220MHD
UPM2V220MHD
UPM2V220MHD
Nichicon
UPM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
SOT-23
UPM2V220MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPM
In-Stock:5181 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPM2V220MHD
The UPM2V220MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features UPM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C