UKL1V681MHD
UKL1V681MHD
UKL1V681MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 680uF 85c 16x25 7.5LS
SOT-23
UKL1V681MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method TAPE
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 47.6μA
Ripple Current840mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.12
Ripple Current @ Low Frequency 840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.26A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:10174 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL1V681MHD
The UKL1V681MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35volts 680uF 85c 16x25 7.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C