400RX301M8X11.5
400RX301M8X11.5
400RX301M8X11.5
Rubycon
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
400RX301M8X11.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-25°C~130°C
PackagingBulk
Series RX30
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications Automotive
Voltage - Rated 400V
Capacitance 1μF
Terminal Pitch3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 130°C
Ripple Current12mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 13mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 65mA @ 100kHz
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:59257 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400RX301M8X11.5
The 400RX301M8X11.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C