ECA-1CM102
ECA-1CM102
ECA-1CM102
Panasonic Electronic Components
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
ECA-1CM102 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Surface MountNO
Terminal Shape WIRE
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2009
Series M
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e2
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Copper (Sn/Cu)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 1000μF
Packing Method TAPE
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 16V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Polarization Polar
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 680mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.156A @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.669 17.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:10339 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ECA-1CM102
The ECA-1CM102 from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C