UKL1HR68MDDANATA
UKL1HR68MDDANATA
UKL1HR68MDDANATA
Nichicon
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UKL1HR68MDDANATA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusNot For New Designs
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 0.68μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.0002mA
Ripple Current7.3mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 7.3mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.6mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:72024 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL1HR68MDDANATA
The UKL1HR68MDDANATA from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C