USP1H100MDD
USP1H100MDD
USP1H100MDD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 50volts 10uF 8x7 20% 3.5LS
SOT-23
USP1H100MDD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 13043 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2012
Series USP
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 10μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity NON-POLARIZED
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lead Diameter 500 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 25μA
Ripple Current 44mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.12
Ripple Current @ Low Frequency 44mA @ 120Hz
Diameter 8mm
Height 7mm
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm