10YXG330MEFCT16.3X11
10YXG330MEFCT16.3X11
10YXG330MEFCT16.3X11
Rubycon
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
10YXG330MEFCT16.3X11 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series YXG
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 330μF
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Height Seated (Max) 0.490 12.44mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:78320 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 10YXG330MEFCT16.3X11
The 10YXG330MEFCT16.3X11 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C