UVZ2D2R2MED1TD
UVZ2D2R2MED1TD
UVZ2D2R2MED1TD
Nichicon
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
SOT-23
UVZ2D2R2MED1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2013
Series UVZ
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 200V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.084mA
Ripple Current25mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 40mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:21730 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVZ2D2R2MED1TD
The UVZ2D2R2MED1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C