100ZL27MEFCT78X11.5
100ZL27MEFCT78X11.5
100ZL27MEFCT78X11.5
Rubycon
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
100ZL27MEFCT78X11.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series ZL
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
Capacitance 27μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current355mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance360mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 142mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 355mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:68369 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 100ZL27MEFCT78X11.5
The 100ZL27MEFCT78X11.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C