10YXF330MEFCTA8X11.5
10YXF330MEFCTA8X11.5
10YXF330MEFCTA8X11.5
Rubycon
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
10YXF330MEFCTA8X11.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series YXF
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 330μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current280mA
Polarization Polar
Life (Hours) 6000 hours
Impedance250mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 280mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 400mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:65540 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 10YXF330MEFCTA8X11.5
The 10YXF330MEFCTA8X11.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C