UPM1E152MHD
UPM1E152MHD
UPM1E152MHD
Nichicon
SOT-23
UPM1E152MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UPM
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1500μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.125mA
Ripple Current1.78A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance29mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.78A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.98A @ 10kHz
Dissipation Factor0.14 %
Diameter 12.5mm
Height 31.5mm
Height Seated (Max) 1.319 33.50mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:4579 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPM1E152MHD Product Details
UPM1E152MHD Overview
A full charge has a ripple current of 1.98A @ 10kHz volts.The ripple current at the lowest charge is 1.78A @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 1.319 33.50mm.Consequently, it operates with a dissipation factor of 0.14 % (0.14 %).The capacitor operates from 25V DC voltage.When operating at -55°C~105°C, high efficiency can be achieved.
UPM1E152MHD Features
the ripple current is 1.98A @ 10kHz.
the ripple current is 1.78A @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.14 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C