UPA1V391MPD6
UPA1V391MPD6
UPA1V391MPD6
Nichicon
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UPA1V391MPD6 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPA
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 390μF
Packing Method TAPE
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.4095mA
Ripple Current930mA
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Tan Delta 0.12
Impedance49mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 930mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.24A @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
Length 16mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:24035 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPA1V391MPD6
The UPA1V391MPD6 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C