UPM2A181MHD6
UPM2A181MHD6
UPM2A181MHD6
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 180uF 20% 16X20 7.5LS
SOT-23
UPM2A181MHD6 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 8384 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 180μF
Voltage - Rated DC 100V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 540μA
Ripple Current 706mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance 110mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 880mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.24A @ 10kHz
Diameter 16mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm