UVK2G101MHD
UVK2G101MHD
UVK2G101MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 100uF 18x35.5 20% 7.5LS
SOT-23
UVK2G101MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UVK
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.7mA
Ripple Current440mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 440mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 704mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.25 %
Diameter 18mm
Height 35.5mm
Height Seated (Max) 1.476 37.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1999 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVK2G101MHD
The UVK2G101MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 100uF 18x35.5 20% 7.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C