16YXG2200MEFCT810X28
16YXG2200MEFCT810X28
16YXG2200MEFCT810X28
Rubycon
YXG 2200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
16YXG2200MEFCT810X28 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series YXG
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 2200μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Height Seated (Max) 1.181 30.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:24941 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
16YXG2200MEFCT810X28 Product Details
16YXG2200MEFCT810X28 Overview
Sitting height (Max) should not exceed 1.181 30.00mm.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~105°C as the operating temperature.
16YXG2200MEFCT810X28 Features
an operating temperature of -40°C~105°C