400MXC100MEFCSN22X30
400MXC100MEFCSN22X30
400MXC100MEFCSN22X30
Rubycon
MXC 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 700mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
400MXC100MEFCSN22X30 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2008
Series MXC
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.6mA
Ripple Current700mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 700mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 980mA @ 10kHz
Diameter 22mm
Height 30mm
Height Seated (Max) 1.260 32.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1934 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
400MXC100MEFCSN22X30 Product Details
400MXC100MEFCSN22X30 Overview
Ripple current at full charge is 980mA @ 10kHz.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 700mA @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 1.260 32.00mm.A voltage of 400V DC operates this capacitor.For high efficiency, the operating temperature should be -25°C~105°C.
400MXC100MEFCSN22X30 Features
the ripple current is 980mA @ 10kHz.
the ripple current is 700mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 400V
an operating temperature of -25°C~105°C