400VXG150MEFCSN22X35
400VXG150MEFCSN22X35
400VXG150MEFCSN22X35
Rubycon
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
SOT-23
400VXG150MEFCSN22X35 Datasheet PDF
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2013
Series VXG
Size / Dimension 0.866Dia 22.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 150μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.73485mA
Ripple Current920mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 1.11A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.554A @ 10kHz
Diameter 22mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2311 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 400VXG150MEFCSN22X35
The 400VXG150MEFCSN22X35 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C