UUX1C331MNL6GS
UUX1C331MNL6GS
UUX1C331MNL6GS
Nichicon
SOT-23
UUX1C331MNL6GS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Terminal Shape FLAT
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size 0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2009
Series UUX
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e6
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 16V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code 3333
Voltage 16V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.1584mA
Ripple Current410mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 410mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 533mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.16 %
Diameter 8mm
Height 10mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
Length 8.9mm
Width 8.3mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:9167 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UUX1C331MNL6GS Product Details
UUX1C331MNL6GS Overview
Full charge should result in a ripple current of 533mA @ 10kHz.The ripple current at the lowest charge is 410mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.413 10.50mm (Max).With 0.16 % dissipation factor, it operates normally.A voltage of 16V DC operates this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
UUX1C331MNL6GS Features
the ripple current is 533mA @ 10kHz.
the ripple current is 410mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.16 %
voltage - Rated DC of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C