16PX4700MEFC12.5X25
16PX4700MEFC12.5X25
16PX4700MEFC12.5X25
Rubycon
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
16PX4700MEFC12.5X25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series PX
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 4700μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current1.65A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 1.65A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8975A @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:16883 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 16PX4700MEFC12.5X25
The 16PX4700MEFC12.5X25 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C