UHD1V271MPD1TD
UHD1V271MPD1TD
UHD1V271MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UHD1V271MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 27284 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2015
Series UHD
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 270μF
Terminal Pitch 3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 875mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance 41mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 875mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.25A @ 100kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm