400AX10MEFCT810X12.5
400AX10MEFCT810X12.5
400AX10MEFCT810X12.5
Rubycon
AX 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
SOT-23
400AX10MEFCT810X12.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series AX
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
Capacitance 10μF
Reach Compliance Code unknown
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Height Seated (Max) 0.571 14.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:26370 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
400AX10MEFCT810X12.5 Product Details
400AX10MEFCT810X12.5 Overview
The height seated (Max) should be kept below 0.571 14.50mm.The operating temperature should be maintained at -40°C~105°C for high efficiency.
400AX10MEFCT810X12.5 Features
an operating temperature of -40°C~105°C