UPJ1E331MPD
UPJ1E331MPD
UPJ1E331MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 330uF 8x20 20% 3.5LS
SOT-23
UPJ1E331MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2008
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 247.5μA
Ripple Current610mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.14
Impedance130mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 610mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 795mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.827 21.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:13067 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ1E331MPD
The UPJ1E331MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25volts 330uF 8x20 20% 3.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C