16MXG10000MEFCSN20X35
16MXG10000MEFCSN20X35
16MXG10000MEFCSN20X35
Rubycon
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
SOT-23
16MXG10000MEFCSN20X35 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Series MXG
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 16V
Capacitance 10000μF
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 2.15A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.4725A @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1880 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 16MXG10000MEFCSN20X35
The 16MXG10000MEFCSN20X35 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C