UVR1J102MHD
UVR1J102MHD
UVR1J102MHD
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UVR1J102MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Contact PlatingTin
Mount PCB, Through Hole
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2005
Series UVR
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 63V
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 63V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.89mA
Ripple Current1.3A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Ripple Current @ Low Frequency 1.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.495A @ 10kHz
Dissipation Factor0.1 %
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Radiation HardeningNo
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:5897 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVR1J102MHD
The UVR1J102MHD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C