UVP0J471MPD
UVP0J471MPD
UVP0J471MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 470uF 10x12.5 20% 5LS
SOT-23
UVP0J471MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UVP
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 88.83μA
Ripple Current370mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 370mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 555mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.26 %
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:9392 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UVP0J471MPD
The UVP0J471MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 470uF 10x12.5 20% 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C