UVR1J102MHD
UVR1J102MHD
UVR1J102MHD
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UVR1J102MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5897 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Contact Plating Tin
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2005
Series UVR
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 63V
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lead Diameter 800 μm
Voltage 63V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.89mA
Ripple Current 1.3A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.1
Ripple Current @ Low Frequency 1.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.495A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.1 %
Diameter 16mm
Height 25mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm