UVP0J471MPD
UVP0J471MPD
UVP0J471MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 470uF 10x12.5 20% 5LS
SOT-23
UVP0J471MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 9392 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UVP
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 88.83μA
Ripple Current 370mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 370mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 555mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.26 %
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm