UPJ1A821MPD1TD
UPJ1A821MPD1TD
UPJ1A821MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UPJ1A821MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 9764 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 10V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.246mA
Ripple Current 835mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 110mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 835mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 985mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Length 20mm