10WXA680MEFC10X9
10WXA680MEFC10X9
10WXA680MEFC10X9
Rubycon
WXA 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
10WXA680MEFC10X9 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series WXA
Published 2012
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive
Capacitance 680μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current350mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 350mA @ 120Hz
Diameter 10mm
Height 9mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:46877 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
10WXA680MEFC10X9 Product Details
10WXA680MEFC10X9 Overview
In the lowest charge, the ripple current is 350mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.413 10.50mm (Max).A voltage of 10V DC operates this capacitor.Maintaining -55°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
10WXA680MEFC10X9 Features
the ripple current is 350mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 10V
an operating temperature of -55°C~105°C