UMW1E220MDD1TE
UMW1E220MDD1TE
UMW1E220MDD1TE
Nichicon
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UMW1E220MDD1TE Datasheet
non-compliant
In-Stock: 60503 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UMW
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Audio
Voltage - Rated 25V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 25V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 42mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 42mA @ 120Hz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.236 6.00mm
Length 5mm