UES0J331MPM
UES0J331MPM
UES0J331MPM
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 330uF 85c 10x16 5LS
SOT-23
UES0J331MPM Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UES
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity NON-POLARIZED
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 62.37μA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.24
Diameter 10mm
Height 16mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:7610 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UES0J331MPM
The UES0J331MPM from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 330uF 85c 10x16 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C