LAR2G271MELC25
LAR2G271MELC25
LAR2G271MELC25
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400volts 270uF Snap-In
SOT-23
LAR2G271MELC25 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series LAR
Size / Dimension 1.378Dia 35.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 270μF
Voltage - Rated DC 400V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.98mA
Ripple Current1.22A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.15
Ripple Current @ Low Frequency 1.22A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7446A @ 50kHz
Diameter 35mm
Height Seated (Max) 0.984 25.00mm
Length 25mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:1150 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LAR2G271MELC25
The LAR2G271MELC25 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400volts 270uF Snap-In.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C