EEU-HD1A102B
EEU-HD1A102B
EEU-HD1A102B
Panasonic Electronic Components
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
EEU-HD1A102B Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series HD
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current460mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 460mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 529mA @ 100kHz
Lead/Base Style Straight
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:4341 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About EEU-HD1A102B
The EEU-HD1A102B from Panasonic Electronic Components is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C