UBW2A330MPD1TD
UBW2A330MPD1TD
UBW2A330MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
UBW2A330MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~135°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UBW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
HTS Code8532.22.00
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TR
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 135°C
Ripple Current480mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance800mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 240mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 480mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.571 14.50mm
Length 12.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:6232 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UBW2A330MPD1TD
The UBW2A330MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C