PSU16115
PSU16115
PSU16115
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
PSU16115 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - QC Terminals
Terminal Shape LUG
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~65°C
PackagingBulk
Published 2012
Series PSU
Size / Dimension 1.438Dia 36.53mm
Tolerance 0% +20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Tab
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications Motor Start
Capacitance 161μF
Voltage - Rated DC 125V
Voltage - Rated AC 125V
Lead Pitch 12.7mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity NON-POLARIZED
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 5000 hours
Diameter 36.5mm
Height 69.9mm
Height Seated (Max) 2.810 71.37mm
Length 69.85mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:439 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
PSU16115 Product Details
PSU16115 Overview
Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 2.810 71.37mm is recommended.Rated DC voltage of 125V is used to operate this capacitor.With a voltage of 125VVAC, this capacitor operates.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~65°C.
PSU16115 Features
voltage - Rated DC of 125V
an operating temperature of -40°C~65°C