UES0J331MPM
UES0J331MPM
UES0J331MPM
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6.3volts 330uF 85c 10x16 5LS
SOT-23
UES0J331MPM Datasheet
non-compliant
In-Stock: 7610 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UES
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity NON-POLARIZED
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 62.37μA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.24
Diameter 10mm
Height 16mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm