UPS2D221MRD6
UPS2D221MRD6
UPS2D221MRD6
Nichicon
SOT-23
UPS2D221MRD6 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2009
Series UPS
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
HTS Code8532.22.00
Capacitance 220μF
Voltage - Rated DC 200V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 315V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.86mA
Ripple Current515mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 515mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 824mA @ 10kHz
Diameter 20mm
Height 35mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2341 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPS2D221MRD6 Product Details
UPS2D221MRD6 Overview
A full charge means 824mA @ 10kHz ripple current.If the charge is low, ripple current is 515mA @ 120Hz.You should keep the seated height (Max) below 1.457 37.00mm.Set URdc to 315V as the rated voltage (DC).Rated DC voltage is 200V for this capacitor.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~105°C.
UPS2D221MRD6 Features
the ripple current is 824mA @ 10kHz.
the ripple current is 515mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 200V
an operating temperature of -40°C~105°C