UFW2A4R7MDD
UFW2A4R7MDD
UFW2A4R7MDD
Nichicon
UFW 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UFW2A4R7MDD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series UFW
Published 2009
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TAPE
Terminal Pitch2mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 14.1μA
Ripple Current45mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 45mA @ 120Hz
Dissipation Factor0.08 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.433 11.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:20919 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UFW2A4R7MDD Product Details
UFW2A4R7MDD Overview
If the charge is low, ripple current is 45mA @ 120Hz.Keep your seated height below 0.433 11.00mm.Based on the dissipation factor of 0.08 %, it operates.A voltage of 100V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -40°C~85°C as the operating temperature.
UFW2A4R7MDD Features
the ripple current is 45mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.08 %
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~85°C