UKL2A2R2MDD
UKL2A2R2MDD
UKL2A2R2MDD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 2.2uF 85c 5x11 2LS
SOT-23
UKL2A2R2MDD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 100V
Packing Method TAPE
Terminal Pitch2mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.079 2.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 440nA
Ripple Current28mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 28mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 56mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.472 12.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:51899 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKL2A2R2MDD
The UKL2A2R2MDD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 2.2uF 85c 5x11 2LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C